БАЛКАН

Вучиќ: Ние имаме право да си го браниме идентитетот и кириличното...

Александар Вучиќ, претседателот на Србија, синоќа на митингот "Иднината на Србија" во центарот на Белград, пред насобраните рече дека во тек е "национална консолидација...

МАКЕДОНИЈА

Го истражува новиот човечки вид на Филипините, но за археологот Дарко...

Дарко Стојановски, самостоен археолог – истражувач од Штип е единствениот Македонец кој бил дел од тимот кој го истражува новиот човечки вид пронајден на...

СВЕТ

Нашинка стана првата жена шеф на полицијата во Австралија (ВИДЕО)

Катарина Керол, со моминско презиме Бошњак, чии родители се од Љубушко во Босна и Херцеговина, застана на чело на полицијата во Австралија. Фактот што...