Дома Македонија Намалување на бројот на позитивни – Филипче го објави најновиот извештај

Намалување на бројот на позитивни – Филипче го објави најновиот извештај

Loading...

По повеќенеделните високи бројки на нови позитивни, во последниот извештај на Министерот за здравство Венко Филипче, забележливо е дека состојбата се смирува и актуелните мерки за ограничување на двиѓењето по 20 часот, даваат ефект:

-Во последните 24 часа се направени 3.284 тестирања, а регистрирани се 890 нови случаи на КОВИД-19 во:

Пријавени се вкупно 35 поч инати лица: 7 од Скопје (35г, 39г , 61г, 69г, 73г, 80г ,84г), 6 лица од Куманово (65г, 70г, 73г, 74г, 76г и 87г), по 3 поч инати лица од Прилеп ( 71г,72г и 77г) и Битола (64г,65г и 74г), по 2 лица од Кавадарци (75г и 76г), Велес (53г и 79г), Штип (67г, 69г), Струмица(54г и 84г), Крива Паланка(71г и 72г) и Струга(62г и 72г), по едно лице од Гостивар (77г), Кочани (34г), Кичево (57г)и Охрид (77г).

Регистрирани се 1.024 оздравени пациенти. Досега во земјата се направени вкупно 681.272 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 145.001, бројката на оздравени пациенти е 120.707, на починати е 4.357, а бројот на активни случаи изнесува 19.937, напиша Министерот Филипче на социјалните мрежи.

Loading...