Дома Балкан Србите пуштаат за Њујорк авион со ликот на Никола Тесла

Србите пуштаат за Њујорк авион со ликот на Никола Тесла

Loading...

Широкотрупниот Ербас А330-200, кој претходно леташе како дел од „Аерофлот“, ќе го замени постојниот авион од ист тип со ознаката YU-ARA, кој беше изнајмен од „Етихад“, во флотата „Ер Србија“ .

Авионот „Ер Србија“ се наоѓа во Ирска, каде се подготвува за употреба, а на опашката го доби имиџот на познатиот српски научник и пронаоѓач Никола Тесла, пренесува порталот „exyuaviation“.

Новиот воздухоплов на „Ер Србија“ ќе биде означен како ЈУ-АРБ.

Авион со ликот на Никола Тесла ќе лета од Белград за Њујорк три пати неделно.

„Ер Србија“ вчера објави дека поради зголемената побарувачка, ќе го зголеми бројот на летови меѓу Белград и Њујорк од понеделник, 22 март 2021 година, на три лета неделно.

Планирано е националната авиокомпанија да работи на оваа линија во понеделник, четврток и сабота, се наведува во соопштението на Ер Србија. Дополнителен лет 500 ЈУ од Белград ќе се изврши во понеделник во 7.20 часот, а летот ЈУ 501 од Њујорк во 15.40 часот по локално време.

Во соопштението, меѓу другото, се додава дека најголемиот авион во флотата на Ер Србија, Ербас А330,е именуван по славниот Никола Тесла, чиј лик ќе го носи на опашката од трупот.

Loading...