Дома Балкан Каракачанов: Во Македонија има повеќе Бугари отколку Срби

Каракачанов: Во Македонија има повеќе Бугари отколку Срби

Loading...

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов вели дека во Македонија има многу повеќе Бугари отколку Срби. Тој спомена и конкретни бројки.

Каракачанов тврди дека овие Бугари се всушност членови на партии, заменици, министри, спонзори на бизниси, новинари, раководители на институции и служби.

„Зошто бугарското население не се признава кога таму има само 30,000 Срби, а 120,000 имаат бугарски пасоши и илјадници други кои чекаат да добијат пасоши?”, рече Каракачанов.

Тој рече дека е пологично Македонија да го одбележи 3 март, националниот празник на Бугарија, денот кога Бугарија, заедно со денешна Македонија, беше ослободена од Османлиската империја.

Овие реакции следат откако премиерот Зоран Заев за Свети Сава најави дека ќе го врати српскиот јазик во училиштата како изборен предмет, пренесува порталот Фактор.

Loading...