Дома Македонија Собранието денес нема да се распушти – ВМРО го напушта парламентот?

Собранието денес нема да се распушти – ВМРО го напушта парламентот?

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека не гледа причина за натамошно учество на пратениците од партијата што ја предводи во Парламентот поради отстапувањето од политичкиот договор денеска да биде распуштено Собранието.

-Навистина не ја гледам повеќе потребата од учество на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието.

Во текот на денов ќе имаме Извршен комитет, ќе разговараме на оваа тема и јавноста ќе биде навреме информирана за следните чекори на ВМРО-ДПМНЕ, изјави денеска Мицкоски на новинарско прашање што ќе преземат со оглед дека досега не е прифатено нивното барање законодавниот дом да се распушти денеска.

Loading...

Мицкоски порача дека не треба да се отстапува од постигнатиот политички договор за термините за распуштање на Собранието и за избори.

Во однос на предлогот од премиерот Оливер Спасовски за разрешување на министерката за труд Мизрахи, кадар делегиран од ВМРО-ДПМНЕ во техничката Влада, апелира на разум и достоинственост, како и дека не е принципиелно ниту пак согласно со Законот за Влада. Смета дека тоа се политички маневри и предупредува дека може да ја однесат државата во тешко политичко сценарио.

Loading...