Дома Балкан Тачи го повикува Рама да ги укинат границите меѓу двете земји

Тачи го повикува Рама да ги укинат границите меѓу двете земји

Loading...

Претседателот на Косово, Хашим Тачи го повика албанскиот премиер Еди Рама да потпишат меѓудржавен договор за укинување на границите и царините меѓу Косово и Албанија, објави „Алџезеира“.

Тачи рече дека Косово е подготвено да ги укине границите и царините наведувајќи дека Албанците од двете страни на границата се „браќа и иста нација“.

Потврдувам во име на институциите на Косово дека Косово уште денеска, не утре, е подготвено да донесе одлука за укинување на границите, царините и било кои други бариери во однос на Албанија.

Од денеска не би имало никакви бариери меѓу двете држави. Го повикувам мојот пријател Еди Рама да донесе таква одлука, а јас поготвено ја чекам, рече Тачи на конференцијата за новинарија, а ја пренесе агенцијата Бета.

Loading...