Дома Македонија Наум: Шеќеринска не е поразлична од Мира Дизел – ги ,,напикала” роднините...

Наум: Шеќеринска не е поразлична од Мира Дизел – ги ,,напикала” роднините по институции

Loading...

Интегрален текст од прес конференција на Наум Стоилковски, Порпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Почитувани, Се случува нов скандал, се случува нов бран на зараза од непотизам.

Партиските вработувања кои се случуваат во предизборието откриваат фрапантни податоци за зараза од непотизам.

Институциите се полнат со роднини, пријатели на функционери на СДСМ, додека квалитетните не добиваат шанса.

Полнењето со нови вработувања во МЕПСО, ЕЛЕМ, владините министри донесоа зараза од нов непотизам.

Единствен критериум за вработување во Македонија е да бидеш во семејна релација со кланот на власт! Непотизмот е симболот на работење на оваа власт во заминување.

Почитувани, и Радмила Шекеринска е иста како Мира Дизел, како Кирацовски, Костадин Костадинов и редица други функционери уловени во скандалозни непотистички афери со семејни вработувања во државната администрација!

Заразата од непотизам открива.

Прв братучед на Радмила е Никола Наумовски – шеф на кабинет на Петре Шилегов, скопскиот градоначалник. Неговата сопруга е Сања Арсовска – сега прв синдикалец во културата. Катица Арсовска, мајката на снаата на Радмила, е директор, раководител на Агенцијата за вработување во Штип!

До кај се стигнало, се да се вработело и напикало на функција во администрацијата! Ако не може во Скопје – тогаш низ државата!

Џабе беа метлите, џабе лагите, ниту се испита, ниту презеде нешто за вработувањата во МНАВ или ЕЛЕМ и сите институциите каде платите се неколку пати поголеми од просечната.

Затоа квалитетните се иселуваат, а децата на функционерите од власта се вдомуваат во државни јасли.

Почитувани, Шекеринска која се фалеше дека ќе ја формираат најмалата влада во Република Македонија, остана до крај во најбројната влада на Македонија, Влада на СДСМ која ја исцица економијата, ги скрати пензиите за да си ги качи платите и да ја наполни администрацијата!

Почитувани, за 4 дена Зоран Заев си оди; на 12 април ќе замине сета оваа мрежа. Обновата ќе почне, а одговорност – мора да има!

Loading...