Дома Свет Ова што се случува во Австралија е незапамтено – паѓаат мртви птици...

Ова што се случува во Австралија е незапамтено – паѓаат мртви птици од небото

Loading...

Деновиве живата во термометарот во Австралија се искачи блиску до 50 Целзиусови степени, а луѓето на социјалните мрежи објавувале фотографии од птици, кои буквално паѓаат од небото. Некои преживеале, но некои не.

Според луѓето што ги нашле, температурата во сенка тој ден била 48,9 степени, но тоа било доволно за да ги убие птиците.

Здружението за заштита на животните соопшти дека спасиле стотици суштества што не се снаоѓаат добро на горештина.

Loading...