Дома Македонија Познато со колкава затворска казна се соочува актерката Силвија Стојановска

Познато со колкава затворска казна се соочува актерката Силвија Стојановска

Loading...

Македонската театарска, филмска и телевизиска актерка Силвија Стојановска (59) вчера беше уапсена. Судија на претходна постапка во скопскиот Кривичен суд и одреди на Стојановски куќен притвор, а на мажот притворен со неа како дел од истата истрага му е изречена казна затворски притвор од 30 дена.

Новинската агенција Макфакс објави дека кога била изнесена од судот, на прашањето на новинарите дали е уапсена на границата и дали знае дека Обвинителството за организиран криминал спроведува истрага против неа, таа само ќе рече: „Боже, Боже!

За делото за кое обвинителството ја сомничи Стојановска, законот предвидува затворска казна од најмалку пет години.

Инаку, Силвија е член на ансамблот на Драмски театар – Скопје, каде беше и директор во 2005 година. Нејзината последна филмска улога беше „Ослободување на Скопје“ во 2016 година, а сега игра во домашната телевизиска серија „Семејството Марковски“.

Loading...