Дома Спорт Македонецот Александар Велики Волкановски е нов светски шампион во УФЦ (ВИДЕО)

Македонецот Александар Велики Волкановски е нов светски шампион во УФЦ (ВИДЕО)

Австралискиот натпреварувач во мешани боречки вештини со македонско потекло, Александар Волкановски (31 година) е нов светски шампион во перолесна категорија во престижната УФЦ-серија, откако ноќеска, по голема борба во Лас Вегас, го совлада еден од најдобрите во историјата, Макс Холовеј.

Loading...

Александар Велики, како што го нарекуваат медиумите, доминираше во текот на целиот меч и на крајот победи со едногласна одлука на судиите во негова корист.

Тој е роден Шелихарбор во Нов Јужен Велс, додека неговиот татко е од пелагониското село Беранци од каде на 15-годишна возраст се преселил во далечната Австралија.

Волкановски шансата да се бори за шампионскиот појас ја доби со 17-те триумфи во низа во октагонот, од кои седум беа во најдобрата на светот во мешани боречки вештини, УФЦ-серијата.

Loading...