Дома Свет Се ближи ли крајот на ЕУ – Трамп му честиташе на Џонсон...

Се ближи ли крајот на ЕУ – Трамп му честиташе на Џонсон и најави соработка каква немале со ЕУ

Борис Џонсон однесе убедлива победа на вчерашните избори во Велика Британија. Гласот кој го дадоа гласачите од оваа земја, е и глас за поддршка на Брегзит.

Во таа насока е и честитката од Американскиот Претседател Доналд Трамп, кој утринава му честиташе на Џонсон, но и испрати важна порака:

Loading...

,,Честитки Борис Џонсон на извонредната победа. Британија и Соединетите држави сега слободно ќе можат да склучат голем трговски договор.

Овој договор по Брегзитот, ќе претендира да биде поголем од било кој склучен со Европската Унија, било кога, нагласи Трамп во честитката.

Loading...