Дома Свет Најскапите градови за живот во Германија: Предничат не толку познати имиња, но...

Најскапите градови за живот во Германија: Предничат не толку познати имиња, но и големи средини

Најскап град за живот во Германија е Карлсфелд, а зад него следат Штутгарт, Лајнфелден-Ехтердинген, Гермеринг, Дахау па дури потоа метрополата Минхен, пишуваат од “Fenix magazine“.

Loading...

Становите се најскапи во Карлсфелд . Во Минхен и понатаму е речиси невозможна мисија да се најде стан, но ситуацијата е полоша во Штутгарт.

Тие податоци произлегуваат од овогодишното истражување на компанијата за истражување F+B.

Директорот на таа компанија Берт Леутнер изјавил дека во Штутгарт изнајмување на стан се плаќа во просек 10.41 евро по квадратен метар, додека пак во Минхен 9.47 евра по квадратен метар.

Ова е пописот од најскапите градови во Германија:

– Карлсфелд; – Штутгарт; – Лајнфелден-Ехтердинген; – Гермеринг; – Дахау; – Минхен; – Тибинген; – Лудвигсбург; – Ердигин; – Дицинген; – Дармштат; – Конверстхајм; – Хамбург; – Еслинген ам Некар; – Фисбадем; – Фелбах;- Констанц;
– Дизелдорф; – Франкфурт; – Нордерстед; – Ремсек ам Некар; – Келн; – Мајнтал; – Ројтлинген; – Равенсбург; – Офенбах на Мајна; – Хајделберг; – Вајнштат;- Битигхајм Бисинген

Loading...