Дома Свет Режимот во Пјонгјанг може да падне – ќе гледаме нова Северна Кореја:...

Режимот во Пјонгјанг може да падне – ќе гледаме нова Северна Кореја: Познати и причините

Loading...

По 20 години режимот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун може и да го нема, и тоа не поради надворешни дејствија или бунт, туку поради внатрешни промени поврзани со новите генерации, тврди поранешен севернокорејски висок дипломат кој избегал во странство.

– Сметам дека 10 години е премногу кусо време за да падне режимот, но не верувам Ким Џонг-ун да може да се задржи уште 20 години, изјави за медиуми во Токио поранешниот заменик-амбасадор на Северна Кореја во Велика Британија Те Јон-хо.

– Ако живеам уште 20 или 30 години, мислам дека тогаш ќе можам да се вратам во својата земја, рече Те кој ја напуштил дипломатската позиција со ризик за својот живот во август 2016 година.

Тогаш тој избегал од Северна Кореја со своето семејство, а Пјонгјанг го прогласил за криминалец. Дезертерството на дипломати од рангот на Те Јон-хо е исклучително ретко, коментираат светските агенции.

– Не мислам дека во скоро време може да има народен бунт или да има обид со воени средства да се собори Ким Џонг-ун. Но, очекувам повеќе од смената на генерацијата, рече тој.

Блиското опкружување на Ким е на возраст од 60 до 80 години, а промената може да се случи кога овие ветерани ќе се заминат, смета Те.

Loading...