Дома Свет Американски и Руски брод во Источно Кинеско море се доближиле на 50...

Американски и Руски брод во Источно Кинеско море се доближиле на 50 метри – избегнат судир

САД и Русија се обвинуваат меѓусебе за блиската средба меѓу два воени бродови во Источното кинеско море.

Видео од американската морнарица покажува дека американскиот воен брод, опремен со проектили канцелорсвил и рускиот уништувач, Адмиралот Виногрдов се разминале на растојание од 50 метри.

Loading...

Фотографија направена од хеликоптер покажала дека бродовите имале патека на судир.

Во соопштение, американската морнарица ги окарактеризира акции на рускиот брод како небезбедни и непрофесионални и оти не се во согласност со „меѓународните прописи за избегнување судири на море“

Руската морнарица објави дека нивниот брод морал да го смени правецот на движење за да избегне судир. Портпаролот на американската армија јави дека нема повредени и нема наводна штета.

Извор: ВОА

Loading...