Дома Свет Честитка до Пендаровски од Тереза Меј

Честитка до Пендаровски од Тереза Меј

loading...

На вчерашната инаугурација на петтиот Престедател на Република Северна Македонија присуствуваа Претседателите на Албанија, Косово, Бугарија и Србија. Честитки пристигнаа од сите страни, а една од најзначајните е од островот.

Британската премиерка Тереза Меј му го честиташе на Стево Пендаровски преземањето на должноста претседател на Република Северна Македонија.

– Честитки за вашата инаугурација како претседател на Северна Македонија. Јас бев сведок на силната врска помеѓу Северна Македонија и Велика Британија за време на мојата посета минатата година и се надевам на уште поблиска соработка меѓу нашите земји, напишта на Твитер, Терза Меј во честитката до Пендаровски.

loading...
loading...