Дома Спорт Леле што направи Ливерпул

Леле што направи Ливерпул

Loading...

Ливерпул и оваа година ќе се бори за титулата во Лигата на шампионите и ќе се обиде да ја спаси сезоната. Премиерлигашот направи еден од најголемите пресврти во историјата на ова натпреварување во реваншот ја победи Барселона со 4-0.

Кој можеше да предвиди ваков епилог по триумфот од 3-0 на шпанскиот првак во првиот меч и 1-0 по првото полувреме од реваншо. Покрај другото, Јирген Клоп не можеше да смета на Салах и Фирмино, а се повреди и Робертсон кој остана во соблекувална по првиот дел.

Дури и со такви проблеми, Ливерпул направи чудо. Ориги го отвори резултатот во осмата минута, од 53. до 55. Вајналдум постигна два гола, а Белгиецот го постави конечниот резулттат по еден комичен момент во 79. минута.

Барселона тотално не личеше на себе, но за разлика од првиот ме на домашен терен, сега немаше ни среќа и втора година по ред е елиминира со спектакуларен пресврт.

Loading...