Дома Свет Илијоски: Македонците во Австралија да не одат на концерт на Елена Велевска

Илијоски: Македонците во Австралија да не одат на концерт на Елена Велевска

Извесниот Александар Илијоски на социјалните мрежи напиша статус во кој ги повикува своите сонародници во Австралија да ги бојкотираат концертите на Елена Велевска, поради нејзината изјава за Бугарски медиуми дека “Јовано, Јованке” е Бугарска песна:

“Почитувани Македонци, ве повикувам да не одите на новиот австралиски концерт на Елена Велевска овој мај / јуни.

За неа Македонските песни Јовано Јованке и Кажи Облаче ле бело се “Бугарски хитови”.”, напиша Илијоски.

For Elena Velevska Jovano Jovanke and Kazi, kazi oblace le belo are Bulgarian hits. Her upcoming concerts in Australia…

Публикувахте от Macedonian Coalition в Понеделник, 22 април 2019 г.