Дома Останато Келнерка се отвори и раскажа што направила за да се вработи: Морав...

Келнерка се отвори и раскажа што направила за да се вработи: Морав на газдата да му дадам

Животот е непредвидлив и понекогаш луѓето се спремни на сè, само за да успеат во она што го намислиле. За жал, тоа го користат надредените и оние на кои им се дало да одлучуваат за нечии туѓи судбини.

Loading...

Во Сремска Митровица во Србија, во една од тамошните кафетерии една од келнерки го отвори срцето, објави еспресо.рс.

-Тргнав да барам работа, во прв момент тоа ми изгледаше лесно. Се распрашав по пријатели и за да имам време за учење за факултет, па прифатив да работам во една кафетерија.

По првиот разговор сватив дека не е баш како што јас очекував. Кога дојдов на разговор газдата ми кажа што од мене се очекува.

Прво бев во шок од она што од мене накнадно се бара, па потоа се смирив. Добив два дена добро да размислам. Прифатив да почнам со работа е со “додатните обврски“, па ќе видам како ќе оди -вели девојката и додава:

-Газдата е згоден, млад, не ме малтретира, нема некои посебни барања. Еднаш во неделата одиме кај него во станот, не е лош, а понекогаш ми купува и по некој подарок. Платата ми е добра, редовна, има и понекој бакшиш, и не ми е лошо. Подобра работа засега немам. Кога ќе завршам факултет ќе видам што понатаму.

Loading...